Historie Valdštejnských slavností

Cheb město, které se pyšní bohatou historií. Mimo jiné je toto místo  spjato s vévodou Albrechtem z Valdštejna, který ho několikrát navštívil. Důvodem jeho návštěv bylo především verbování vojáků, získání nových zbraní a shromáždění vojska. Jeho poslední návštěva mu však byla osudnou. Albrecht z Valdštejna byl zavražděn 25. února 1634 v Pachelbelově domě - dnešním chebském muzeu na náměstí. Obyvatelé Chebu i turisté si rádi Valdštejnovy návštěvy Chebu a jejich atmosféru připomínali a připomínají dodnes.

 

Počátky Valdštejnských slavností v Chebu

Úplně první Valdštejnské slavnosti byly v Chebu uspořádány v roce 1908. Další se konaly v letech 1909 a 1911. Slavnosti na počátku 20. století se nesly ve stylu historických průvodů a her, které měly co nejvěrněji napodobit atmosféru Valdštejnových pobytů v Chebu. Do historických kostýmů se oblékali nejen divadelníci, ale i občané města, kteří se s oblibou zapojovali také do jednotlivých her. Podobně jako dnes probíhaly po 2 dny četné průvody městem, rekonstrukce bitev a všedního života Albrechta i členů jeho družiny a vojska. 

Návrat slavností do Chebu

První novodobé Valdštejnské slavnosti se odehrály 2. a 3. září 2005 u příležitosti 370. výročí zavraždění Albrechta z Valdštejna v Chebu. Hry organizovalo Město Cheb s vybraným partnerem, uměleckým sdružením Bohém. Akce se samozřejmě nemohla obejít bez bohatého doprovodného programu. Konal se slavnostní průvod, historický trh, rekonstrukce bitvy a další zajímavé akce po celém Chebu i mimo něj.

V druhém roce Valdštejnských slavností přibylo nejen akcí, ale i míst, na nichž slavnosti probíhaly. Vévoda Valdštejn zavítal se svou družinou znovu na místa jako je náměstí, hrad, historický trh a znovu se zajel také podívat do Františkových Lázní. Nově navštívil areál Krajinné výstavy. Na příjemnou procházku se za nimi vydal i dav zvědavých účastníků Valdštejnských slavností.

Spolupráce měst

V roce 2008 uzavřela města Cheb, Jičín, Frýdlant v Čechách a Praha spojenectví ve jménu Albrechta z Valdštejna. Stejně jako v Chebu, si v Jičíně a ve Frýdlatu  připomínají tuto osobnost prostřednictvím Valdštějnských slavností. Města si mezi sebou předávají žezlo jako pomyslnou štafetu pořádání akce v dané lokalitě.

Od roku 2013 se konají slavnosti jednou za dva roky a střídají se s další jedinečnou akcí města hudebním festivalem FIJO.